Dluh

Dluh je označení pro něco, co je povinen dlužník vyrovnat. Jde o předmět vztahu mezi věřitelem a dlužníkem. U půjčky jsou to peníze. Věřitel má oprávnění vyzvat dlužníka, aby dluh vyrovnal.

Prokázání dluhu

Dluh je potřeba prokázat písemnou formou – podepsanou směnkou, smlouvou o půjčce a splátkovým kalendářem.

Nakupování na dluh

Pokud jste rozhodnutí nakupovat na dluh, je nutné si vybrat také společnost, u které se zadlužíte. Pokud si půjčujete vyšší částku, mají levnější úrokové sazby banky. U nižších částek to tak být nemusí. Srovnávat výhody jednotlivých nabídek můžete pomocí RPSN, které zahrnuje veškeré náklady za období jednoho roku.

Kritéria pro výběr

Častým kritériem je rychlost, s jakou mi půjčí peníze. Splátkové společnosti umí to, zda vám půjčí na dluh posoudit během pár minut. Dříve trvalo schválení úvěru i týden nebo čtrnáct dní.

Dalším kritériem je RPSN, které musí být uváděno povinně u všech úvěrů nad 5000 kč. Je vhodné si porovnat jednotlivé nabídky a teprve potom si vybrat společnost.

Opravdu se chcete zadlužit ?

Jste si jisti, že si chcete na sebe na několik let uvázat dluh, zvažte jakým způsobem. Pokud si chcet půjčit řádově jen pár tisíc korun nebo si koupit malé spotřebiče, využijte kontokorent nebo kreditní kartu, kde můžete využít bezúročné období. Pokud jej nevyužijete, váš dluh poroste. Můžete využít také splátkový prodej nebo americkou hypotéku na cokoliv, která je výhodná od vyšších částek. Pokud se rozhodnete pro půjčku od nebankovní společnosti až do domu, počítejte s úrokem až 400%. Splátky jsou obvykle týdenní.

Všeobecně je jediným vhodným případem, kdy si udělat dluh u banky investice do pořízení bydlení. Hypotéky a úvěry ze stavebního spoření jsou v dnešní době výhodné. Můžete si je pořídit na stavbu nebo koupi či rekonstrukci domu i bytu. Jsou vázany na zástavní právo k nemovitosti a účel čerpání musíte doložit fakturami či jinými dokumenty. Hypotéka zatíží váš rodinný rozpočet až na 30 let.

Více zde


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup