Dlužník

Počet zadlužených lidí v České republice přibývá. Lidé si berou úvěry nejčastěji na bydlení, ale také na vybavení bytu, nové auto nebo třeba jen na Vánoce nebo na dovolenou.

Někdy se zadlužují zbytečně a neuváženě. Jednu půjčku lepí druhou a dostávají se tak do dluhové pasti. Jedním z řešení, jak nebýt dlužník a dostat se z kolotoče dluhů a exekucí je oddlužení.

Poradna pro dlužníky

Dlužník, který si chce podat žádost o oddlužení ji musí mít správně vypracovanou. V opačném případě ji soudce vrací zpět nebo rovnou zamítne. K využití osobního bankrotu musí dlužník vyplnit formuláře a řádně popsat svůj případ. Soud zváží, zda osobní bankrot dlužníkovi umožní nebo nikoliv. Pokud potřebujete svůj návrh zkonzultovat nebo si jej nechat vypracovat, může vám pomoci poradna pro dlužníky. Poradna poskytuje své služby zdarma a najdete ji v každém větším městě. Na opravu chyb v návrhu máte jen sedm dní, pokud je v této lhůže nedodáte, soud vám žádost zamítne.

Osobní bankrot

Počet osobních bankrotů neustále stoupá. Osobní bankrot má však pro dlužníka velmi tvrdá pravidla. Během pěti let musíte zaplatit třetinu vašich dluhů. Pokud vyděláte peníze navíc, získáte dar nebo zdědíte, vše musíte nahlásit konkurznímu správci a odevzdat na úhradu dluhů. Navíc nesmíte být bez zaměstnání. Pokud příjdete o práci bez výhledu na novou nebo porušíte podmínku, oddlužení se ruší a vy musíte zaplatit dluhy v plné výši.

Způsob oddlužení určují věřitelé

O své situaci musíte jednat především s věřiteli. Věřitelé nabízejí dvě varianty oddlužení – prodej majetku nebo splátkový kalendář. Naděje na vaše oddlužení klesají pokud jste například v důchodu. Žádost sice není zamítnuta, ale soud řádně propočítá, zda jste schopni během pěti let splnit svůj závazek. Manželé mohou požádat o odlužení společně. Třetina splacení dluhů je pouze minimální hranice. Pokud je dlužník schopen splatit víc, insolvenční správce se postará, aby uhradil svým věřitelům větší částku. Z platu vám musí zůstat životní minimum, které je nezabavitelné.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup