Doba splatnosti

Každý z nás potřebuje bydlet a vlastnímu bydlení dává přednost stále více lidí. Banky myšlenku, že vzít si hypotéku na vlastní dům či byt, kde je doba splatnosti dvacet i třicet let to nejlepší řešení.

Co se ale stane, když nastane situace, že nemohu hypotéku splácet ? Co dělat, abychom nepřišli o dům ? Možností je hned několik. Některé mohou sice trvat déle a jsou náročnější na administrativu, ale je to lepší než přijít o střechu nad hlavou.

Pojištění schopnosti splácet

Ne každý si je schopen uvědomit, jaký závazek s hypotékou na sebe bere. Doba splatnosti 20 let je příliš dlouhá na to, aby kdokoliv odhadnul co se stane. Onemocnět nebo přijít o práci můžete prakticky ze dne na den. Je proto dobré platit si pojištění proti neschopnosti splácet. Toto pojištění zahnuje riziko smrti, plné invalidity, proti ztrátě zaměstnání apod. Cena pojistného může být počítáno jako procento ze splátky z hypotéky.

Převzetí hypotéky

Převzetí hypotéky, kde je doba splatnosti 20 let a už je splaceno třeba 5 let, výjde levněji než celkové předčasné doplacení hypotéky.

Kupující ušetří na poplatcích za vyřízení hypotéky, také ušetří čas při vyřizování. Nepotřebuje nový odhad nemovitosti. Najít ovšem takového kupce, který projde v bance a hypotéku může převzít, není vůbec jednoduché.

Pronájem domu

Pokud máte možnost, dům můžete třeba na čas pronajmout, případně pouze jeho část. Jistě se najde někdo, kdo vám ulehčí alespoň trošku od splátek.

Refinancování hypotéky

Pokud se blíží konec fixačního období, můžete se poohlídnout po refinancování hypotéky. Nejlepší řešení je, když vám jiná banka přislíbí výhodnou nabídku, můžete tento příslib ukázat vlastní bance a počkat, zda vám dá stejně výhodné podmínky nebo přejdete. Každopádně jednejte rychle. Doba splatnosti je dlouhá a refinancování vám může snížit splátky a ušetřit tisíce korun.

Prodej nemovitosti

Posledním řešením, když už nezbývá nic jiného je prodej nemovitosti. Je to však složité. Sehnat kupce, který projde u banky je těžké a o nemovitosti zatížené hypotékou není moc velký zájem. Doba splatnosti 20 a více let se starými podmínkami úvěru, které jsou mnohdy výhodnější, než nové smlouvy jsou ale dost atraktivní nabídka.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup