Fixace úrokové sazby

Pokud se zajímáte o hypotéku, víte, že existuje pojem fixace úrokové sazby. Pokud si od jakékoliv finanční instituce půjčíte peníze, musíte je vrátit i s úrokem. Ten se vypočítává v % z dlužné částky. U hypotéky se výše úroku fixuje na určité období podle výběru klienta. Toto období je volitelné na 1, 3, 5, 10 nebo 12 let. Pokud si zvolíte třeba fixaci na deset let, máte po tuto dobu garantován neměnný úrok jaký byl v době žádosti o hypotéku.

Odkdy mi počítají období fixace úrokové sazby?

Fixace úrokové sazby vám začíná běžet dnem uzavření smlouvy o hypotéčním úvěru. Pokud si vezmete hypotéku 20. ledna 2015 s fixačním obdobím na 6 let, bude vám trvat do 20. ledna 2021. Před koncem fixačního období můžete požádat také o zvýšení či snížení splátek nebo o refinancování u jiné banky a vy tak můžete znovu získat výhodnou úrokovou sazbu na další období.

Jak dlouhou fixaci zvolit?

Pokud si berete hypotéku s tím, že v dohledné době můžete získat nějaké peníze, se kterou můžete část hypotéky splatit – např. Dědictví nebo dar od rodičů, peníze z prodeje bytu, atd., můžete zvolit fixační období na jeden nebo tři roky. Na konci fixace úrokové sazby můžete totiž část hypotéky splatit bez jakýchkoliv poplatků.

Pokud chcete na fixaci vydělat, volte pouze na období 1 roku. Pokud si jste jistí, že úrokové sazby už níže nepůjdou, můžete zvolit i fixační období na dobu 10, 20 i 30 a máte jistotu, že se vám úroková sazba ani splátky nezvýší.

Kdy se vyplatí mimořádná splátka?

Přišli jste k většímu obnosu peněz a rádi by jste hypotéku alespoň z části splatili dříve? Můžete počkat na konec fixace úrokové sazby, kdy můžete bez poplatku vložit mimořádnou splátku nebo uhradit mimořádnou splátku ihned i s požadovaným poplatkem. Nezapomeňte bance mimořádnou splátku oznámit měsíc předem. V žádosti o mimořádnou splátku musíte uvést datum provedení úhrady a výši splátky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup