Inkaso

Inkaso můžeme chápat jako vyrovnání splatné pohledávky hotově na ruku či bezhotovostně poštovní poukázkou nebo převodem z účtu. Pohledávka vám vznikne na základě faktury či smlouvy o poskytnuté službě, například za energie či půjčku nebo kreditní kartu.

Způsob splácení půjčky – Inkaso

Inkaso je vhodné zřídit si například v případě, že si vezmete půjčku či kreditní kartu nebo platíte za energie či telefon. Obvykle je potřeba zajít do banky a nastavit si inkaso – svolení či souhlas k inkasu na den splatnosti půjčky, společnost si pak splátku strhává z účtu automaticky. Je však potřeba mít na účtě potřebnou hotovost. V opačném případě se můžete dostat do prodlení se splátkou a řešit nečekaný problém jako sankce za pozdní splácení půjčky apod.

Výhody i nevýhody

Inkaso vám vyřeší starosti s běháním do banky a zadáváním příkazů k úhradě. Stačí to vyřešit jednorázově. Ušetříte si čas a poplatky. Může se vám ovšem stát, že telefonní operátor či banka si rády inkasují platby i o 8 -10 dní dříve, než máte nastavený termín splatnosti nebo vám neoprávněně stáhnou větší částku, než mají. V tom případě si můžete požádat o navrácení celé částky. Banka vám v tomto případě musí vyhovět.

Nastavení limitu

Pokud si chcete v bance inkaso nastavit, řádně si upravte horní limit inkasa. Pokud bude částka vyšší, než máte limit nastaven, peníze z banky neodejdou a vy se tak snadno stanete neplatičem. Banky obvykle klienta o tom, že inkaso nebylo staženo neupozorní. Pokud si nastavíte vyšší limit, než je udaná částka, nemsíte se bát, že by vám za půjčku či za energie stáhli vyšší částku než je uvedená na faktuře. Tímto limitem pouze předejdete nepříjemnostem. Ideální je nastavit si limit ve výši dvojnásobku měsíční platby.

Svolení k inkasu si můžete nastavit osobně na pobočce v bance, telefonicky nebo ve svém internetovém bankovnictví. Stejným způsobem můžete měnit i jeho výši. Pokud navštívíte pobočku, některé banky si za tuto službu účtují až několik desítek korun.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup